1

Téma: p.š.ka Opava - jaro 1982

zdar bojovníci, nevím jestli si pamatujete nějakýho josefa milušku, ale podle všeho jsme na jaře 82 byli společně v opavě na p.š.ce. hlavně ten magor baracska / jak o něm píše kosťa / se mi vybavil, když si mě tam jednou vychutnal, když se vrátil nalitej z vycházky a kdy jeho oblíbenou činností bylo vyhazování věcí ze skříněk. já se mu něčím ohradil a pak s ním trávil několik hodin na nějaké učebně, kde mě střídavě nutil dělat kliky a pak jsem zase musel stát v pozoru. nebo jsme zpívali po večerce v pyžamech a v plynové masce , nebo ta kosa v celým baráku, nebo ty rozcvičky a kdo pak nestíhal do schodů ten měl navíc rajón. ale zase arma byla příjemná, byla tam myslím nějaká kočka, nebo úklidy na devíťárně, kdy tam někdy zbyl chlast po lampárnách. ten stálej hlad si taky vybavuju a tu akci, kdy nás ten šílenec velitel p.š.ky / už nevím jak se jmenoval / honil v blátě a dobývali jsme "anču"/ to byl myslím ten kopec s boudou za opavou /. házel mezi nás dělbuchy a dýmovnice. taky jsme tam zkoušeli těsnost masek a někdo tam něměl ani filtry. potom návrat přes celou opavu, kdy jak prasata jsme popěvovali "jdou vojáci jdou,jaká je to krása", to jak jsme se potom umývali přímo v maskáčích a ještě mokrý nás nechal ten blb velitel dobu stát na buzeráku. myslím, že to tenkrát odnesl převelením, když mu téměř celá p.š.ka omarodila. mám pocit, že se mi vybavuje i ten peťa kováč / zrzek - ten do mě něčím vrtal / a ten novotný, co chlastal tu alpu, ten vždy lehl a do vteřiny spal, nebo tam někdo z vycházky chodíl na vécko do kouta, nebo přímo z postele, nebo nějakej sigfried luft ? o tom se mě taky pár zážitků vybavuje, nebo franta glanc, naše ostrý střelby, nebo nekonečné nácviky pořadovky s písničkou "podaj milá růčku,růčku na rozlůčku" a tak. no taky bych se rozjel, zatím se mějte a když tak se ozvěte. pepamil@sattnet.cz

pokračování - ještě s tím buzerákem, kterej jsme sdíleli s nějakýma bigošama. vím, že jsme nacvičovali pořadovku pro nějakýho papaláše, kterej měl přijet, a stále se to starým nezdálo dost hlasitý a tak jsme se domluvili a zadupali jsme tak, že jim spadli chechtáky. ten papaláš ale potom stejně nepřijel. dále mám takovou vzpomínku, že jsme tam někde trénovali střelbu, v nějakým tunelu s redukovanými náboji. tenkrát se mi nějak podařilo dobře nastřílet a při ostrých jsem zrovna vyfasoval nějakej poškozenej sapík a netrefil nic. zkoušel to s ním i nějakej zbrojní náčelník, ale taky nic netrefil a tak nazdali, že je sapík nějak poškozenej. dostal jsem potom jinej, něco už tam spadlo, ale asi nic moc to nebylo, protože mě velitel vyhrožoval, že mě zavře. taky se mě stále vybavuje, jaká tam byla všady zima. na pokoji se sice topilo, ale my jako mladý jsme si toho moc neužili, protože asi ve 20.hod.už kamna museli být zase studený a čistě vymetený. ráno pak jsem měl kolikrát jinovatku na spacáku, kde se srážela pára z dechu. přioblíct nám taky nedovolili, ikdyž staří sami spali v humusácích.
ale taky jsme se postupně v tom naučili chodit a nebrat si to tak do palice. někde se tam taky tetovalo, protože po nějaký vycházce / nevím kolik jich bylo, snad jen jedna / jsem se taky nechal označkovat. po různých úpravách to tetování mám dodnes. ještě se mě vybavuje z té vycházky, že jsme se styděli za to, jak nás hrozně olepali. zatím


kosťa, mě bylo jméno hned povědomý, věděl jsem, že jsem to někdy používal a slyšel. vybavuje se mě toho více, ale je fakt, že to může být s něčím nebo s jiným místem spojený, protože já pendloval docela dost po té p.š.ce. to foto z vojny žádné nemám, ikdyž jsem se tolikrát fotil. vždycky někdo slíbil, že to nechá udělat a rozmnožit, ale myslím, že jsem nikdy nic nedostal. jen jsem se kdesi nechal vyfotit ve vojenským pro mamku, nebo pro nějaký holky,s kterýma jsem chodil nebo si dopisoval. tu fotku bych asi našel, ale mám ještě jednu z doby před vojnou. no vložím sem i ze současnosti, ať je vidět ten rozdíl. jo, s těma chlebama jsem měl stále vycpaný kapsy a dorážel se pak v potají někde na učebně. právě z té učebny se mě vybajuje ta epizoda s tím sigfridem luftem, kdy lampoš někoho zkoušel a při pobídce "tak mluvte" klimbající luft vyskočil s výkřikem "zde" v domění, že je vyvolanej. jó a ješte uměl pohybovat ve vlnách s břichem. jinak to byl typickej němčour / asi po tátovi, že? /. ještě na mě zapůsobil samotnej příjezd do opavy, kdy jsme vymrzlý a udrncaný dorazili na v3sce před nějakou budovu, tma, jen pár světel a řev, kterej nás hnal někam do sklepení, tam jsme museli, za stálého řevu, rozložit všechny věci na zem. no myslel jsem si , že jsme někde v koncentráku. později si vybavuju, že jsme ještě s někým vyklízeli nějakej uhelnej sklep a pak jsme byli jak horníci, kdy jsme zkoušeli dělat všechno možný proti tomu prachu. pak jsem chodil uhlí krást ke kuchyni, když jsem dostal rozkaz zatopit. no paráda. zatím

Naposledy upravil: Miluška Josef (09-02-2011 19:37:41)

Přílohy zprávy

já 2010.JPG 118.52 kb, soubor nebyl nikdy stažen. 

Nemáte oprávnění stahovat přílohy této zprávy.

2

Re: p.š.ka Opava - jaro 1982

ještě já 1982

Naposledy upravil: Miluška Josef (23-03-2011 08:00:46)

Přílohy zprávy

Já.JPG 104.68 kb, soubor nebyl nikdy stažen. 

Nemáte oprávnění stahovat přílohy této zprávy.

3

Re: p.š.ka Opava - jaro 1982

po pšce jsem byl stáhnut zpět do staré boleslavi a ihned převelen, ještě asi s 25 dalšími, do karlových varů-dvory ll. zde jme byli ubytování přímo v kasárnách v nějakým deskobaráku bokem ostatních rot, aby jsme nekazili jejich morálku, protože tam to byl výkvět vojska a my špinaví lopaťáci. tady od pšky to byl takovej nehoráznej veget, až jsem se tady nadobro zkazil. pamatuju, že jsme jim tam stavěli nějakou novou jídelnu a ze staveniště jsme měli náhed na to, jakou tam měli lampasáckou vojnu. kolikrát při nástupech jsme viděli tresty, vylejvání chlastu do kanálu a pod. nás se tam lampasáci chvíli pokoušeli srovnat, ale brzy poznali, že po nás chtít, aby jsme pořadovou chůzí kráčeli na stavbu a pak ze stavby, nebo držet na baráku dozorčí služby, je zhola nemožný.  taky jsme tam objevili díru v plotu a chodili často načerno ven. taky jsem tam párkrát zkončil zadrženej lítačkou, zažíval dobrodružství s lázeňačkama a hlavně testoval hospody. nějakej jirásek tam měl civil a za lahváče ho půjčoval, a protože jsem se do toho jeho oblečení dostal, tak jsem ho docela často využíval, zvlášť, když jsem tam jednu chvíli chodil s holkou. byl tam s námi nějakej absolvent, ale ten z nás byl chudák nešťastnej, protože ho nikdo neposlouchal. taky tam byl  kluk, kterej byl nějakej dorosteneckej reprezentant v pingpongu a tam nás vyškoloval s víčkem od ešusu. no nebylo to tady ve varech špatný, ale trvalo to asi jen 4-5měsíců, potom zase ádié jinam. ješte se mě tam odtud vybavuje nějakej dušan silváši / asi maďarský jméno,psáno nevím přesně jak /. tak s oním dušanem jsme uklízeli patro, on propadl výtahovou šachtou a dopadl nešťastně na železné kozy, co tam byly, a zlomil si pánev, myslím i nějaký žebra. bylo to docela vážný. ale za pár měsíců už jsme zase kdesi pařili. na stavbě jsem potom většinou dělal ocelové armatůry s nějakým desátníkem, východňár to myslím byl, ale takovej memluva, nijak se neprojevoval. často jsem jezdil na nějaký nakládky do cihelny, nebo na ty bílý siporexový bloky. s někým jsem pár týdnů natíral plechy na střechu a podobně. ale ty jména se mi nevybavují, buď je to někde v paměti uložený, nebo navždy ztracený.

Naposledy upravil: Miluška Josef (18-02-2011 14:13:47)

4

Re: p.š.ka Opava - jaro 1982

v těch varech se mi ještě vybavuje takový vyšší bloňďák, hezounek a trošku namyšlený, asi se jmenoval rené, ale nevím. párkrát, ale s mámi někde táhl a později mě seznámil přes jednu jeho holu s její kamarádkou. oba jsme to brali jako zpříjemnění pobytu, ale né tak děvčata, obě potom naše převelení z varů těžce nesly. ta "reného" nějak závodně skákala padákem a byla i ochotná nám domluvit seskok. já moc nechtěl, to raději do hospody. ta má bydlela někde na vyhlídce, nad thermálem. no taky s nějakým "honzou" jsme často chodili na kolonádu a oblbovali ženy od 15 do 40 let, se střídavými úspěchy. jó, ve varech to prostě bylo jak na dovolené. Jednou mě tam kamsi nalákal, na nějakou ubytovnu a co je tam bab, a když jsme tam asi dvě hodiny čekali a popíjeli pivko, tak jsme se pak dozvěděli, že holky už jsou dávno pryč. Tu zas jsme si někde na kolonádě rozdělili ženy, on tmavovlásku, která se mě teda taky víc líbila a já bloncku, která se zdála být netečná. Ale potom jsme je šli samostatně doprovodit a ženy se úpně obrátili, tmavovláska najednou prý nic nechtěla a já čučel, jak se bloncka rozjela a stala se z ní divoška.

Naposledy upravil: Miluška Josef (09-05-2011 11:18:01)

5

Re: p.š.ka Opava - jaro 1982

Po Karlových Varech, nebo před nimi, jsem byl převelen do Prahy - Ruzyň. Tam jsme dělali někde na přistávacích plochách, nebo takovýho něco. Tam si jen pamatuji, jak jsme přebírali deskobarák jako ubikaci a museli jsme vše vyklidit a opravit, protože to mělo snad v pořádku akorát střechu. Bordel tam byl jak po cikánech a působilo to na mě jako by to byl koncentrák z války. Jěště se mě vybyvuje, co tam bylo krys, ale s těmi jsem se setkal na více místech. Jednou jsme tam někde zvedli stropní desku a vykutoulela se na nás pivní flaška. Když jsem potom vše prozkoumali, tak jsme sebrali spoustu vratných i nevratných lahví všeho možnýho chlastu. Jestli jsme tady chodili ven, to ani nevím, ani přesně, jak dloho jsem tady byl. Přesně si ale vybavuju, jak se vařlilo v polní kuchyni, no hrůza, ale baštili jsme to s ochotou. Dle mých záznamů to byl VÚ 5919

Naposledy upravil: Miluška Josef (09-05-2011 11:46:28)